Kollektivhus NU

Jump to content

Grupper för nya kollektivhus

  1. Göteborg

    Boihop

    Boihop, c/o Rang, Dr Westrings gata 21 F, 41324 Göteborg, boihop@gmail.com, 070-454 82 33

    Kontaktpersoner: Birgitta Rang, 031-826786, birgitta.rang@telia.com och Inga Alander, inga.alander@yahoo.se

    Boihop Hisingen, Backaplan/Kvillebäcken
    Kontaktperson: Ulla-Britt Swensson, 031-225419, ulla-britt.swensson@comhem.se
    Undersammatak
    Kontaktpersoner: Agneta Starfelt, 070-6570436, agnetastarfelt@yahoo.se och Erna Lagerfors, erna@goteborg.seths.se
     

    Kollektivhus i Huddinge kommun

    Datum: 2013-03-11

    Miljöpartiet och Vänsterpartiet i Huddinge tänker lägga en motion till fullmäktige i kommunen om att ett nytt kollektivhus bör byggas. Därför är vi på jakt efter personer som är intresserade av att vara med och driva på arbetet. I vilken form det ska ske bestämmer vi när vi har skakat fram ett gäng intresserade. Nu vill vi börja med att höra om du är intressessrad och om du är det, vara med på en träff framöver (förhoppningsvis före sommaren 2013) där vi pratar om hur vi ska gå vidare. Hör av dig till mig per mejl eller ring:

    Karin Olsson, e-post: karin.olsson@huddinge.se
    telefon: 08-535 301 49 som även är mobil.

 

  1. Skåne

    Föreningen för kollektivhus i Malmö
    Kontaktperson: Sara Hallström, saralisa_75@hotmail.com
    Närboföreningen Skåne

    Kontaktperson: Ylva Floreman 0703-730666, ypsilon@ystad.nu

  2. Stockholm

     
    Föreningen Framtiden

    Framtiden (Föreningen), c/o Blomberg, Bastugatan 40, 11825 Stockholm

    Kontaktperson: Ingela Blomberg, ordf, tel 08-847741, 0707341426, ingela.blomberg@boomgruppen.se

    Föreningen HÅLLKOLLBO sustainable cohousing
    Kontaktpersoner: Maggie Wellton, Mimmi Zotterman, sekr. 08-261650, mimmi@zeta.telenordia.se och Margareta Jaric, kassör 076-3759459, mjaric@datamedia4f.se
    Kombo

    kollektiv.kombo@gmail.com

    Kontaktpersoner: Sven Larsson, 08–508 54701, s.o.s.oasen@bredband.net och Marja Joss, 070 2372987, marja.joss@hotmail.com

    Tyresögruppen för kollektivhus
    Kontaktperson: Gösta Evén, 070-7670127, gosta.even@gmail.com

Till toppen av sidan

Medlemmar

Det finns en mängd befintliga kollektivhus i hela landet som är medlemmar i riksföreningen Kollektivhus NU.