Kollektivhus NU

Jump to content

Grupper för nya kollektivhus

  1. Göteborg

    Boihop

    Boihop, c/o Rang, Dr Westrings gata 21 F, 41324 Göteborg, boihop@gmail.com, 070-454 82 33

    Kontaktpersoner: Birgitta Rang, 031-826786, birgitta.rang@telia.com och Inga Alander, inga.alander@yahoo.se

    Boihop Hisingen, Backaplan/Kvillebäcken
    Kontaktperson: Ulla-Britt Swensson, 031-225419, ulla-britt.swensson@comhem.se
    Undersammatak
    Kontaktpersoner: Agneta Starfelt, 070-6570436, agnetastarfelt@yahoo.se och Erna Lagerfors, erna@goteborg.seths.se
     

    Kollektivhus i Huddinge kommun

    Kollektivhusföreningen Bergscikadan vill tillsammans med Huddinges allmännyttiga bostadsbolag Huge bygga ett resurssnålt, hållbart kollektivhus med hyresrätter i Huddinge kommun.

    Kollektivhusföreningen Bergscikadan, Huddinge
    Kontaktpersoner: John Håkansson, 070-4483434, john.k.hakansson@gmail.com och Mikael Johansson, gnocken@gmail.com

     

  1. Skåne

    Sofielunds kollektivhus

    Sofielunds Kollektivhus håller på att byggas just nu, i området Sofielund i Malmö. I huset finns 45 hyreslägenheter, från ettor till sexor. Planlösningar för våra lägenheter hittar du här.

    Vi beräknas kunna flytta in den 1 december 2014. Är du intresserad av att ställa dig i kö för att hyra en lägenhet hos oss gå in på sidan ”Lägenhetskö

    Du kan kontakta oss genom att mejla til:

    kollektivhusmalmo@gmail.com

    eller genom att ta kontakt med vår talesperson:

    Ellie Cijvat, styrelsemedlem och talesperson: ellie.cijvat@gmail.com  – 0737782242.

     

     
  2. Stockholm

     
    Föreningen Framtiden

    Framtiden (Föreningen), c/o Blomberg, Bastugatan 40, 11825 Stockholm

    Kontaktperson: Ingela Blomberg, ordf, tel 08-847741, 0707341426, ingela.blomberg@boomgruppen.se

    Föreningen HÅLLKOLLBO sustainable cohousing
    Kontaktpersoner: Maggie Wellton, Mimmi Zotterman, sekr. 08-261650, mimmi@zeta.telenordia.se och Margareta Jaric, kassör 076-3759459, mjaric@datamedia4f.se
    Kombo

    kollektiv.kombo@gmail.com

    Kontaktpersoner: Sven Larsson, 08–508 54701, s.o.s.oasen@bredband.net och Marja Joss, 070 2372987, marja.joss@hotmail.com

    Tyresögruppen för kollektivhus
    Kontaktperson: Gösta Evén, 070-7670127, gosta.even@gmail.com

Till toppen av sidan

Medlemmar

Det finns en mängd befintliga kollektivhus i hela landet som är medlemmar i riksföreningen Kollektivhus NU.